Trans Kadın Seks İşçilerine Yönelik Şiddetin Haritalanması ve Hukuki Destek Projesi

DestekleyenKurumlar:

Açık Toplum Vakfı,

aciktoplumvakfi

http://www.aciktoplumvakfı.org.tr

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu,

isvecbaskonsoloslugu

http://www.swedenabroad.com/en-GB/Embassies/Istanbul/

Hollanda Büyükelçiliği, http://turkey-tr.nlembassy.org/

ProjeOzeti:
Proje kapsamında Kırmızı Şemsiye, Türkiye’nin 10 ilindeki trans kadın seks işçilerine ulaşarak, trans kadın seks işçilerine yönelik şiddetin haritalanmasını ve şiddet mağduru trans kadın seks işçilerine hukuki danışmanlık ve doğrudan destek sunulmasını amaçlamaktadır.

Proje kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Gaziantep, İzmit, Diyarbakır, Eskişehir, Bursa ve Konya’daki trans kadın seks işçilerine ulaşılarak şiddet deneyimleri ile ilgili kendileri ile anket yapılacaktır. Anket dışında yüz yüze derinlemesine görüşmelerin de yapılacağı proje kapsamında, çeşitli illerden trans kadın seks işçilerinin bir araya getirilmesi ve şiddet deneyimleri ile ilgili sorun ve taleplerini bizzat konunun öznelerinin tartışması sağlanacaktır.

Proje dahilinde, Kırmızı Şemsiye’nin avukatları aracılığı ile şiddet mağduru trans kadın seks işçilerine hukuki danışmanlık ve karakol evresinde hukuki destek de sunulacaktır.

Projenin önemli bir diğer ayağı da, proje kapsamında trans kadın seks işçilerinin şiddet ile yüzleşmeleri ve şiddet sorununa karşı hangi öneri ve talepleri gündeme getirmek istediklerine dair görünürlük faaliyetlerinin yürütülmesidir.

Proje 1 Ocak 2014 ile 30 Nisan 2015 tarihleri arasında yürütülecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir